آموزش و یادگیری مهمترین اصل برای شروع به انجام هرکاری ست چرا که این کار مثل اینست که بدون چراغی پا به جاده تاریک بگذاریم, همانطور که غیر ممکن است ما بدون یادگیری حروف الفبا در دوران ابتدایی بتوانیم کتاب یا حتی نوشته ای بخوانیم , حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال نیز به شناخت اساس و پایه آن نیازمندیم چراکه تکنولوژی و دانشی بروز بوده و نیاز است ما نیز دانسته های خود را در این حوزه افزایش دهیم, در  این بخش شما میتوانید مقالات  آموزشی ارزهای دیجیتال که توسط تیم آموزشی ما  بصورت کوتاه و مختصر تهیه شده بصورت رایگان مشاهده نمایید.

 

1345678910انتها

انتخابگر پوسته

تاریخ انتشار: شنبه 23 شهریور 1398
استیبل کوین

  استیبل کوین

امتیاز: Article Rating

استیبل کوین یک ارز رمزنگاری شده با قیمت ثابت است.قیمت اکثر ارزهای رمزنگاری شده توسط بازار تعیین می‌شود که در آن خریداران و فروشندگان کوین‌ها را مبادله می‌کنند و قیمت بر حسب عرضه و تقاضا مشخص می‌شود. در مقابل، استیبل کوین ها به دنبال دستیابی به قیمت ثابت می‌باشند.
استیبل‌کوین stablecoin، نسل جدیدی از ارزهای مبتنی بر بلاک‌چین است که قیمت آن به‌جای نوسان بر اساس گمانه‌زنی‌های معامله‌گران، ثابت بوده و به دارایی‌های پایدار در دنیای واقعی از کالاها گرفته تا ارزهای رایج وابسته است.یکی از استدلال‌های معمول در مورد استیبل‌کوین‌ها این است که آن‌ها در برابر نوسانات قیمت مقاوم هستند. شما می‌توانید با نگه داشتن استیبل‌کوین‌ها به جای رمزارزهایی مثل بیت‌کوین یا اتریوم، از خود در برابر نوسانات بازار محافظت کنید. برای مثال، اگر بیت‌کوین ۸۰۰۰ دلار قیمت‌گذاری شده و شما یک بیت‌کوین را با یک استیبل‌کوین که با دلار آمریکا تثبیت شده است، معامله کنید، آنگاه شما ۸۰۰۰ واحد استیبل‌کوین دارید. اگر قیمت بیت‌کوین در عرض یک هفته به ۷۰۰۰ دلار برسد، شما باز هم به ارزش ۸۰۰۰ دلار استیبل‌کوین دارید و می‌توانید آن‌ها را هر زمان که بخواهید به بیت‌کوین تبدیل کنید و با این کار ۱۰۰۰ دلار از سرمایه خود را حفظ نمایید.

استیبل کوین ها چه اهمیتی دارند؟
یک ارز رمزنگاری شده با قیمت ثابت می‌تواند کاربرد بسیار بیشتری نسبت به ارزهای رمزنگاری شده موجود داشته باشد. در حال حاضر ارزهای رمزنگاری شده اساسا توسط سرمایه گذاران نگهداری می‌شود و پیش بینی کنندگان به دنبال کسب سود از تغییرات قیمت می‌باشند. افراد کمی از ارز رمزنگاری شده همانند دلار استفاده می‌کنند (دریافت حقوق ماهانه، خرید روزانه و غیره) زیرا قیمت ارزهای رمزنگاری شده به صورت روزانه در نوسان است. در ادامه به چند مورد که استیبل کوین می‌تواند فراهم کند اشاره می‌کنیم.

افزایش دسترسی جهانی به ارز با ثبات
ثبات نسبی دلار آمریکا می‌تواند لحاظ شود. در حالی که تورم به آرامی ارزش دلار را کاهش می‌دهد، این کاهش تدریجی نسبت به تورم افسارگسیخته در کشورهایی نظیر آرژانتین، مصر و نیجریه بسیار ناچیز است که نرخ تورم در این کشورها در سال بیش از ۱۵ درصد است. مردم این کشورها به دنبال نگهداری اسکناس دلار می‌باشند تا دارایی خود را حفظ کنند. هرچند نهادهای کنترلی سرمایه معمولا از استفاده شهروندان از ارزهای خارجی برای تراکنش های خارج از کشور جلوگیری می‌کند. برای مردمی که در این کشورها با سیستم های پولی بی ثبات و کنترل های محدودکننده سرمایه زندگی می‌کنند، یک ارز رمزنگاری شده غیرمتمرکز که به صورت گسترده در دسترس باشد و قیمت ثابت داشته باشد، می‌تواند جایگزین مناسبی باشد.

ارزی برای وام کریپتو و بازار مشتقات
یکی از موارد استفاده بسیار خوب ارز رمزنگاری شده و بلاک چین، عملکرد آن به عنوان زیرساخت برای اکوسیستم مدرن مالی با واسطه ها، هزینه ها و بی دقتی های کمتر می‌باشد. برای اینکه بازارهای سرمایه ارز رمزنگاری شده شکل بگیرد، نیاز است که سطح قیمت ها تا حد مورد نیاز ثابت باشد. در حال حاضر صدور وام های اتر در بلاک چیناتریوم ممنوع می‌باشد زیرا وام دهنده و وام گیرنده با قرار دادن اساس وام بر اتر(با توجه به تغییر قیمت این ارز)، ریسک زیادی می‌کنند. قطعا ثبات داشتن ارزش ارز، یکی از اهداف اصلی فدرال رزرو (خزانه داری فدرال آمریکا) است و دلیل این هدف، متکی بودن بر قیمت و ارزش ارز مورد نظر است که کلیدی برای ایجاد انتظارات و دخیل بودن در فعالیت های اقتصادی می‌باشد. طبق توضیحات سنت لویی فد، ثبات قیمت به معنای این است که تورم به میزان مناسبی کم و ثابت باشد تا بر تصمیمات اقتصادی شرکت ها و خانوارها تاثیر نگذارد. هنگامی که تورم کم و ثابت باشد، مردم منابع را در جهت تلاش برای محافظت خود درمقابل تورم هدر نمی‌دهند. مردم سرمایه خود را با اعتماد پس انداز و سرمایه گذاری می‌کنند و بدین گونه ارزش پول ثابت خواهد ماند.


نحوه کار استیبل کوین ها 
سه نوع رویکرد در خصوص توسعه ارز رمزنگاری شده با قیمت ثابت وجود دارد که عبارتند از تامین مالی از طریق ارز بی پشتوانه (فیات)، تامین مالی از طریق کریپتو و سهام سینیورژ.


استیبل‌کوین‌ها را می‌توان به طور کلی به ۳ دسته تقسیم‌بندی کرد:
 استیبل‌کوین با پشتوانه فیات
 استیبل‌کوین با پشتوانه کریپتو
 استیبل‌کوین بدون پشتوانه

 استیبل‌کوین با پشتوانه فیات
برای صدور استیبل‌کوین‌‌هایی که پشتوانه آنها فیات است یک ارز فیات را به عنوان رزرو معرفی و نگهداری می‌کنند. دیگر انواع وثیقه‌ها می‌توانند شامل فلزات گرانبها مانند طلا یا نقره و همچنین کالاهایی مانند نفت باشند، اما اکثر استیبل‌کوین‌‌های پشتیبانی شده توسط فیات، در حال حاضر از ذخایر دلاری استفاده می‌کنند. این ذخایر توسط نهاد ثالث مورد اعتمادی بصورت مستقل نگهداری می‌شوند و به طور منظم برای پیروی از انطباق‌های لازم مورد ارزیابی قرار می‌گیرند
تترUSDT و TrueUSD محبوب‌ترین استیبل‌کوین‌هایی هستند که ارزش مشابهی با یک دلار آمریکا دارند و توسط سپرده‌های دلار حمایت می‌شوند.

 استیبل‌کوین با پشتوانه کریپتو
استیبل‌کوین‌‌های تحت پشتیبانی کریپتو توسط دیگر ارزهای رمزنگاری شده پشتیبانی می‌شوند. از آنجاییکه ذخایر ارزهای رمزنگاری شده نیز ممکن است مستعد ابتلا به نوسانات بالا باشد، چنین استیبل کوین‌‌هایی وثیقه بسیار زیادی دارند، یعنی تعداد بیشتری از توکن‌های ارز رمزنگاری شده به عنوان ذخیره برای صدور تعداد کمتری از استیبل‌کوین‌‌ها نگهداری می‌شود.
به عنوان مثال، ۲۰۰۰ دلار بیتکوین ممکن است به عنوان ذخایری برای صدور ۱۰۰۰ دلار ارزش از استیبل‌کوین‌‌ها تحت وثیقه کریپتو استفاده شود، که تا ۵۰ درصد از نوسانات ارزی ذخیره (بیتکوین) را در اختیار دارد. بازرسی‌های بیشتر و نظارت به ثبات قیمت‌ها می‌افزاید.


 استیبل‌کوین بدون پشتوانه
استیبل‌کوین‌‌های بدون وثیقه از هیچ‌گونه ذخایری استفاده نمی‌کنند، اما مکانیزم کاری مانند بانک مرکزی را شامل می‌شوند که برای حفظ قیمت مناسب هستند. به عنوان مثال، بیس‌کوین‌های basecoin  وابسته به دلار، بر اساس نیاز از مکانیسم توافق برای افزایش یا کاهش عرضه توکن‌ها استفاده می‌کنند. چنین اقداماتی مشابه چاپ یادداشت‌های بانکی بانک مرکزی برای حفظ ارزش پول فیات است. این مساله را می‌توان با اجرای یک قرارداد هوشمند در یک پلتفرم غیرمتمرکز بدست آورد که می‌تواند به صورت خودکار اجرا شود.

معروف ترین استیبل کوین های موجود در بازار
 تتر USDT: تتر Tether  اولین استیبل‌کوین بازار رمزارزها می باشد که در سال ۲۰۱۵ توسعه یافت. این ارز رمزنگاری شده با ارز فیات و بصورت یک به یک پشتیبانی می‌شود.( هر یک تتر معادل یک دلار).

 TrueUSD
این استیبل‌کوین مبتنی بر ERC20  بوده و با دلار آمریکا پشتیبانی می‌شود. در ابتدا شاید، این استیبل‌کوین همانند تتر به نظر برسد امابر خلاف تتر یک استیبل‌کوین با پشتیبانی ارز سنتی و با محافظت قانونی است و با تاییدیه و تصدیق شرکت شخص ثالث کاملا شفاف و مورد تایید است.
این استیبل کوین توسط افرادی مدیریت می‌شود که سابقه فعالیت در گوگل، PwC و UC را در کارنامه فعالیت های خود دارند. این شرکت در صدد ارائه ثبات بیشتر به دنیای پر نوسان ارزهای رمزنگاری شده است. در حال حاضر TrueUSD در جایگاه ۳۴ ارزهای رمزنگاری شده قرار دارد اما پذیرش آن با سرعت مناسبی رو به افزایش است.

 MakerDAO
سازمان مستقل و غیرمتمرکزی است که به دنبال ایجاد نوع جدیدی از استیبل‌کوین است. این سازمان فعالیت خود را از سال ۲۰۱۷ شروع کرد و  استیبل‌کوین خود را با نام دای (DAI) معرفی کرد که برخلاف تتر، به جای دلار، توسط  رمز ارز اتریوم پشتیبانی می شود.

 USDC
توسط سیرکل Circle  و کوین بیس پشتیبانی می‌شود استیبل کوینی است که به دلیل حامیان خود، به سرعت جایگاه خود در بازار را به دست آورده است. این استیبل کوین با موسسات و صرافی های مهم کریپتو نظیر OKEx، لجر،کایبر،  و دیجی فینکس (DigiFinex) همکاری داشته است.استیبل کوین USDC مبتنی بر پروتکل ERC20 است.

 دلار جمینی GUSD
توسط برادران وینکلووس، سرمایه گذاران مشهور ارز بیتکوین و مالکان صرافی جمینی، ایجاد شد. دلار جمینی که از زمان عرضه آن در نوزده صرافی لیست شده است در حال حاضر در جایگاه ۷۹ ارزهای رمزنگاری شده قرار دارد. این توکن نه فقط به دلیل موسسان مشهور خود، بلکه به دلیل مطابقت با چندین استاندارد مختلف از پتانسیل بسیار بالایی برخوردار است.

 هیوبی HUSD
این استیبل‌کوین نسبت به سایر استیبل‌کوین های این فهرست متفاوت است زیرا فقط در محدوده صرافی هیوبی قابل استفاده می‌باشد و به عنوان جفت معاملاتی پایه در میان چهار استیبل‌کوین پشتیبانی شده از جانب صرافی هیوبی عمل می‌کند.اکثر این استیبل‌کوین ها پتانسیل آن را دارند که به رقیبی جدی برای تتر تبدیل شوند. در حالی که هیچکس نمی‌تواند با قطعیت پیش بینی کند که استیبل‌کوین چند میلیارد دلاری دیگری ظهور خواهد کرد یا خیر.
میتوان گفت در حال حاضر استیبل کوین ها ماهیت تجربی و آزمایشی دارند. هرچند یک مورد اجرای موفقیت آمیز آن می‌تواند تاثیر بسزایی بر دنیای ارز رمزنگاری شده و حتی اکوسیستم مالی بگذارد. 
 

اشتراک گذاری
تصاویر
  • استیبل کوین
ثبت امتیاز
تماس با ما


این مجموعه بواسطه دانش و با تکیه بر تجارب خود در عرصه بازارهای مالی بخصوص بازار ارزهای دیجیتال،با   هدف بزرگ آشنا نمودن مردم عزیزمان با این بازار نوپا و تقریبا ناشناخته اقدام به برگزاری سمینارهای آشنایی با ارزهای دیجیتال و دوره های جامع صفر تا صد ارزهای دیجیتال   می نماید

طراحی سایت در استودیو صفر و یک