آموزش و یادگیری مهمترین اصل برای شروع به انجام هرکاری ست چرا که این کار مثل اینست که بدون چراغی پا به جاده تاریک بگذاریم, همانطور که غیر ممکن است ما بدون یادگیری حروف الفبا در دوران ابتدایی بتوانیم کتاب یا حتی نوشته ای بخوانیم , حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال نیز به شناخت اساس و پایه آن نیازمندیم چراکه تکنولوژی و دانشی بروز بوده و نیاز است ما نیز دانسته های خود را در این حوزه افزایش دهیم, در  این بخش شما میتوانید مقالات  آموزشی ارزهای دیجیتال که توسط تیم آموزشی ما  بصورت کوتاه و مختصر تهیه شده بصورت رایگان مشاهده نمایید.

 

1345678910انتها

انتخابگر پوسته

تاریخ انتشار: شنبه 23 شهریور 1398
مقیاس پذیری یا توسعه پذیری

  مقیاس پذیری یا توسعه پذیری

امتیاز: Article Rating

در دنیای IT و فناوری های بروز که برپایه شبکه و بستر اینترنت و بلاکچین هستن کلمه مقیاس پذیری بسیار به گوش میخورد اما بیایید ببینیم منظور از این کلمه چیست.  توسعه پذیری یا همان Scalability که بعضا به آن مقیاس پذیری هم گفته می شود یک تعریف بسیار ساده دارد: سیستمی که بتواند خواسته های در حال افزایش را پاسخ دهد. برای مثال اگر شما یک نرم افزار دارید که بر روی یک سرور قرار دارد (مثلا یک وب سایت)، و روزانه ۱۰۰بازدید کننده از وب سایت شما دیدن می کنند، و بعد از مدتی این ۱۰۰بازدید کننده در روز به ۱۰هزار بازدید کننده رسید، در صورتیکه سرور شما بتواند با هزینه ی به نسبت معقولی این ۱۰هزار بازدید کننده را مدیریت کند، شما یک سیستم Scalable یا توسعه پذیر خواهید داشت. مثلا فرض کنید، برای ۱۰۰بازدید در روز، شما مبلغ ۱۰هزار تومان در ماه پرداخت میکردید. حالا که بازدید شما ۱۰هزار نفر شده یعنی ۱۰۰برابر شده، هزینه ی شما نباید ۱۰۰برابر شود. مثلا هزینه شما به جای ۱۰هزار تومان در ماه، بایستی ۲۰هزار تومان در ماه یعنی ۲برابر شود، تا بتوانیم بگوییم یک سیستم توسعه پذیر داریم.
روش های مقیاس پذیری یا Scaling به دو دسته اصلی تقسیم می شوند:
مقیاس پذیری عمودی  Vertical Scaling
مقیاس پذیری افقی Horizontal Scaling

مقیاس پذیری عمودی
مقیاس پذیری عمودی یا مقیاس پذیری به سمت بالا Scaling Up، زمانی انجام می شود که اپلیکیشن توان هندل کردن بار حجم بالای اطلاعات را نداشته باشد. تصور کنید که شما یک دیتابیس با 10 گیگابایت اطلاعات دارید اما سرور توانایی هندل کردن آن را ندارد. برای هندل کردن این بار اضافی، شما یک سرور گران قیمت جدید با حجم 2 ترا بایت را خریداری می کنید. حالا سرور شما می تواند اطلاعات بیشتری را در خود ذخیره کند! با این کار شما از روش مقیاس پذیری عمودی استفاده کرده اید.


مقیاس پذیری افقی
فرایند مقیاس پذیری افقی که به آن مقیاس پذیری به سمت بیرون  Scaling Out نیز می گویند، برخلاف نوع عمودی آن که روی ارتقای یک سرور تمرکز داشت، روی اضافه کردن تعداد سرورها متمرکز است. در واقع شما تمرکز را از یک سرور برداشته، و بین چندین سرور که خریداری کرده اید، به طور مناسبتوزیع می کنید. باید توجه داشت که پیچیدگی این روش بسیار بیشتر از روش عمودی است اما در بسیاری موارد راه حل کم هزینه تری است
حال که با این مفهوم به خوبی آشنا شدید میتوانید با مقایسه مقیاس پذیری شبکه ها و رمزارزهای مختلف از توانایی آنها در پیشبرد اهدافشان مطلع شوید.
 

اشتراک گذاری
تصاویر
  • مقیاس پذیری یا توسعه پذیری
ثبت امتیاز
تماس با ما


این مجموعه بواسطه دانش و با تکیه بر تجارب خود در عرصه بازارهای مالی بخصوص بازار ارزهای دیجیتال،با   هدف بزرگ آشنا نمودن مردم عزیزمان با این بازار نوپا و تقریبا ناشناخته اقدام به برگزاری سمینارهای آشنایی با ارزهای دیجیتال و دوره های جامع صفر تا صد ارزهای دیجیتال   می نماید

طراحی سایت در استودیو صفر و یک