آموزش و یادگیری مهمترین اصل برای شروع به انجام هرکاری ست چرا که این کار مثل اینست که بدون چراغی پا به جاده تاریک بگذاریم, همانطور که غیر ممکن است ما بدون یادگیری حروف الفبا در دوران ابتدایی بتوانیم کتاب یا حتی نوشته ای بخوانیم , حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال نیز به شناخت اساس و پایه آن نیازمندیم چراکه تکنولوژی و دانشی بروز بوده و نیاز است ما نیز دانسته های خود را در این حوزه افزایش دهیم, در  این بخش شما میتوانید مقالات  آموزشی ارزهای دیجیتال که توسط تیم آموزشی ما  بصورت کوتاه و مختصر تهیه شده بصورت رایگان مشاهده نمایید.

 

1345678910انتها

انتخابگر پوسته

تاریخ انتشار: چهارشنبه 13 شهریور 1398
مزایا و معایب بلاکچین

  مزایا و معایب بلاکچین

امتیاز: Article Rating

همانطور که میدانید مزایا و معایب هرپدیده یا تکنولوژی جدید با ورود به چرخه استفاده بعد از مدتی کاملا قابل لمس بوده و دیده میشود, بلاکچین نیز از این موضوع مستثنا نبوده و علی رغم مزایای زیاد معایبی هم با خود دارد, در این مقاله سعی میکنیم به بررسی این نقاط قوت و ضعف بپردازیم.
مزایای بلاکچین :

توضیع شدگی
از آنجایی که اطلاعات بلاک چین اغلب اوقات در هزاران دستگاه بر بستر شبکه توزیع شده ای از نودها ذخیره می‌شود، سیستم و اطلاعات در مقابل نواقص فنی و حمله های مخرب به شدت مقاوم است. هر نود شبکه می‌تواند نسخه ای از دیتابیس را کپی و ذخیره کند و به این دلیل، تم نقطه شکستی وجود ندارد، یعنی آنکه آفلاین شدن یک نود بر دسترسی یا امنیت شبکه تاثیرگذار نیست.
ثبات
بسیار بعید است که بلاک های تایید شده برگردانده شوند، یعنی آنکه پس از ثبت شدن اطلاعات در بلاک چین، حذف یا تغییر آن به شدت دشوار است. این امر، بلاک چین را به فناوری بسیار خوبی برای ذخیره سوابق یا هر نوع اطلاعات دیگری که نیاز به حسابرسی دارد تبدیل می‌کند، زیرا اعمال هر تغییر قابل پیگیری و رصد است و به طور دائم در دفترکل عمومی و توزیع شده ثبت می‌شود.برای مثال، یک کسب و کار می‌تواند از فناوری بلاک چین برای جلوگیری از اقدامات کلاهبردارانه از جانب کارمندان خود استفاده کند. در این شرایط، بلاک چین می‌تواند سابقه ایمن و با ثباتی از تمام تراکنش های مالی انجام شده در شرکت ارائه دهد. این امر، پنهان کردن تراکنش های مشکوک را برای کارمندان بسیار سخت تر می‌کند.
دوام و طول عمر بالا
تکنولوژی زنجیره‌بلوکی بدلیل عدم وابستگی به یک سیستم محاسباتی مرکزی با مشکل از مدار خارج شدن بدلیل مسائل محیطی نظیر بلایای طبیعی و یا مشکلات تکنولوژیکی روبرو نخواهد بود.
عدم نیاز به طرف سوم و اعتماد
در اکثر سیستم های پرداخت سنتی، تراکنش ها نه تنها به طرفین حاضر در تراکنش متکی اند، بلکه به واسطه ای نظیر بانک، شرکت های ارائه دهنده کارت های اعتباری یا ارائه دهندگان خدمات پرداخت نیز نیاز دارند. هنگام استفاده از فناوری بلاک چین، دیگر نیازی به این موارد نیست زیرا شبکه توزیع شده نودها، تراکنش ها را از طریق فرآیندی به اسم ماینینگ تایید می‌کنند. به این دلیل، اغلب اوقات به بلاک چین، سیستم بدون نیاز به اعتماد نیز گفته می‌شود.بنابراین، سیستم بلاک چین، خطر اعتماد به یک سازمان خاص را از بین می‌برد و هم چنین هزینه های کلی و کارمزد تراکنش ها را با حذف واسطه ها و اشخاص ثالث کاهش می‌دهد.
انجام تراکنشهای سریع و کم هزینه
این تکنولوژی با حذف واسط‌ها می‌تواند تراکنشها را با سرعت بالا انجام داده و در نتیجه هزینه‌ها را کاهش دهد.


معایب:

راندمان ضعیف
بلاک چین ها و مخصوصا آنهایی که از گواه اثبات کار استفاده می‌کنند راندمان بسیار ضعیفی دارند. از آنجایی که ماینینگ به شدت رقابتی است و هر دقیقه فقط یک برنده وجود دارد، کار سایر ماینرها هدر می‌رود. از آنجایی که ماینرها به طور مداوم در صدد افزایش توان محاسباتی خود هستند، بنابراین احتمال آنکه هش بلاک معتبر بیابند افزایش می‌یابد. از اینرو در چند سال اخیر، منابع استفاده شده توسط شبکه بیت کوین به طور چشمگیری افزایش یافته است و در حال حاضر انرژی بیشتری نسبت به بسیاری از کشورها نظیر دانمارک، ایرلند و نیجریه مصرف می‌کند.
اصلاح بسیار سخت اطلاعات
یکی دیگر از معایب سیستم های بلاک چین این است که پس از اضافه شدن اطلاعات در بلاک چین، اصلاح آنها بسیار دشوار می‌شود. اگرچه ثبات یکی از مزایای بلاک‌چین است اما این ثبات همواره خوب نیست. تغییر کد یا اطلاعات بلاک‌چین معمولا بسیار سخت است و اغلب به هاردفورک نیاز دارد. در هاردفورک یکی از زنجیره ها کنار گذاشته می‌شود و فعالیت ها بر روی زنجیره دیگر ادامه می‌یابد.

امکان حمله 51%
طی سالیان اخیر ثابت شده است که الگوریتم اجماع گواه اثبات کار که از بلاک چین بیت کوین محافظت می‌کند بسیار کارآمد است. هرچند حمله هایی را نیز می‌توان در مقابل شبکه های بلاک چین انجام داد و حمله ۵۱ درصد یکی از مورد بحث ترین این نوع حملات است. اگر یک نهاد بتواند کنترل بیش از ۵۰ درصد توان هشینگ شبکه را در اختیار بگیرد این حمله رخ می‌دهد که سرانجام به حمله کننده امکان می‌دهد تا با حذف یا تغییر تعمدی ترتیب تراکنش ها در عملکرد شبکه اخلال ایجاد کند.

نتیجه گیری: با توجه به صحبتهای انجام شده در این مقاله بازهم مزایای موجود از معایب بلاکچین پیشی گرفته اند و همچنین همه ما میدانیم که هر تکنولوژی قابلیت بروزرسانی و از بین بردن معایب خود را دارا میباشد و همچنین باید بدانیم که بلاکچین برای ماندن و جایگزین تمام مسایل دست و پا گیر امروز ما شدن آمده پس قطعا در این مسیر روز به روز پیشرفت درآن صورت خواهد گرفت.
 

اشتراک گذاری
تصاویر
  • مزایا و معایب بلاکچین
ثبت امتیاز
تماس با ما


این مجموعه بواسطه دانش و با تکیه بر تجارب خود در عرصه بازارهای مالی بخصوص بازار ارزهای دیجیتال،با   هدف بزرگ آشنا نمودن مردم عزیزمان با این بازار نوپا و تقریبا ناشناخته اقدام به برگزاری سمینارهای آشنایی با ارزهای دیجیتال و دوره های جامع صفر تا صد ارزهای دیجیتال   می نماید

طراحی سایت در استودیو صفر و یک